Kaplıcaları ile Nam Salmış Afyon’da Gezilecek Yerler

5000 yıllık tarihi ile ülkemizin en dikkat çekici yerlerinden biri olan Afyonkarahisar ya da daha yaygın adıyla Afyon, sıcak yeraltı kaynakları ile termal tatil için en popüler lokasyonlardan biridir. Termal imkanların yanı sıra tarihi ve kültürel zenginlikleri de Afyon’da gezilecek yerler bir hayli fazladır.

Her bütçeye uygun Afyon termal oteller, yıl boyunca boş kalmamakla beraber, şehrin kendisine has lezzetleri ile de misafirlerini buluşturmaktan geri kalmıyor. “Her şey dahil” ya da “tam pansiyon” lüks termal otel tercihi veya daha ekonomik olmasını isterseniz “oda kahvaltı” konseptinde Afyonkarahisar termal oteller bulunmakta. Tercih tamamen size kalmış.

NG Afyon Wellness & Convention Hotel

Afyon’da Gezilecek Yerler

Afyon resmen tarihe tanıklık etmiş bir yer diyebiliriz. Hititler, Frigler Lidyalılar, Persler, Bizanslılar ve hali hazırda Türklerin himayesinde uzun yıllar yaşamış olan Afyon, misafirlerine tarih ve kültür cümbüşü sunuyor.

Eğer tarihi ve şehrin kültürünü yakından görmek istiyorsanız, Afyon’da gezilecek yerler listemize göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca dünyaya nam salmış Afyon kaplıcaları içerisinde bir termal tatil planlıyorsanız, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek en özel tesisler sizlere hizmet verecektir.

Afyonkarahisar Kalesi

Afyon Kaplıcaları ve Sizi Bekleyen Doğal Güzellikler - afyon kalesi

M.Ö. 1350 yıllarında Hititler tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. 225 metre yükseklikte ve çıkılması oldukça zor bir konumda yer alan kale, şehrin neredeyse tüm bölgelerine hakim.

Frig Vadisi

Adından da belli olacağı üzere Frigler tarafından yaklaşık 3000 yıl önce inşa edilen ve içerisinde değerli heykeller, mezarlar, tapınaklar, sunaklar bulunduğu küçük bir şehir diyebiliriz.

Başkomutanlık Milli Parkı

Afyon Kaplıcaları ve Gezilecek Yerler - Başkomutan Tarihi Milli Parkı

1922 yılında büyük bir başarı imza atılan Büyük Taarruz’un yaşandığı Kocatepe ve Dumlupınar bölgelerini de içine alan ve 1981 yılında milli park ilan edilen bir yerdir. Park içerisinde Kurtuluş Savaşı’nın izlerini hala görmek mümkündür. Anıtlar, şehitlikler ve savaşın yaşandığı alanlar, ziyaretçilere açılmış durumdadır.

Kırkgöz Köprüsü

Afyon’da gezilecek yerler listemizde yer alan ve Bolvadin ilçesinde yer alan Kırkgöz Köprüsü, 1150’li yıllarda Bizanslılar tarafından inşa edildi. Akarçay üzerinde, o zamanlarda 40 tane gözü bulunmasından dolayı ismi Kırkgöz oldu ancak Osmanlı zamanında Mimar Sinan köprüye 200 metrelik bir ek yaptı ve toplam göz sayısı 64’e yükseldi. Zamanla yıkılan ve eskiyen köprüden günümüze 57 göz şeklinde ulaştı.

Bedesten Çarşısı

Tarihi Bedesten Çarşısı, Hacı Bekir Tiryaki tarafından 1914 yılında inşa edilmiştir. Yapıldığı tarihte de ve şimdi de yapı içerisinde dükkanlar yer almaktadır. 2016 yılında Afyonkarahisar Belediyesi tarafından restore edilerek şimdiki görünümünü almıştır.

Buzluk Mağarası

Elazığ’da da yer alan Buzluk Mağarası ile karıştırabilirsiniz ancak burası Afyon’un Sultandağı ilçesinde yer almaktadır. Mağaraya ulaşması biraz meşakkatli olsa da emin olun gittiğinize değecektir. Küçük Kirazlı Yaylası’ndan yapacağınız yaklaşık 5 saatlik bir yürüyüşle Buzluk Mağarası’na ulaşabilirsiniz. Kışın oldukça tehlikeli olabileceğinden mağaraya yaz aylarında gitmenizi tavsiye ediyor. Sıcak havada o kadar yol yürüdükten sonra mağaranın serinliğinde dinlenebilir, buz sarkıtlarını, kristalleşmiş buzların ve muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Afyon Kaplıcaları

Termal tatil planlıyorsanız size Afyonkarahisar kaplıcaları hakkında biraz bilgi vermek isteriz. Yıl içerisinde en çok yoğunluk yaşanan bölgelerin, Sandıklı kaplıcaları, Gazlıgöl kaplıcaları ve Hüdai kaplıcaları olduğunu belirtmek isteriz.

Termal su sıcaklıkları 48 ile 85 derece arasındadır. İçeriğinde bol mineral barındıran termal sular, pek çok rahatsızlığın tedavilerinde kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle Hüdai kaplıcalarından kızıl renkli çamur kürleri Radyoaktivite açısından Türkiye’nin ilk sırasında yer almaktadır.

Cevap bırakın