Ege’nin Sağlık Bekçisi “Afyon Kaplıcaları ve Termal Merkezleri”

Ege Bölgesi’nde bulunan ve 5000 yıllık tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapan Afyonkarahisar ya da daha yaygın ismiyle Afyon kaplıcaları , tarihi ve doğasıyla görülmeye değer şehirlerden biridir. Hititler, Frigyalılar ve parayı bulan Lidyalılar bu bölgede yaşamışlardır. 

Tarihi ve kültürel açıdan dikkat çeken Afyon’un, yıl içinde binlerce turisti ağırlamasının bir diğer sebebi, şehrin yeraltı kaynakları (termal su) açısından oldukça zengin olmasıdır. Termal ve kaplıca denilince akla ilk gelen şehirlerden biri olan Afyon kaplıcaları , şifa arayan ve tedavi olmak isteyen kişiler için önemli merkezlerden biridir.

Afyon Termal Merkezleri ve Kaplıcaları

Gazlıgöl Termal Merkezi

Gazlıgöl Termal Merkezi

M.Ö. 2000 yıllarına kadar dayanan tarihi ile şehrin en popüler kaplıcası olan Gazlıgöl Termal Merkezi, Afyon şehir merkezine 21 kilometre mesafededir. Kaplıcanın 50 ile 60 derece arasındaki suları ile içme ve banyo tedavisinde kullanılmaktadır.

Gazlıgöl termal suları içerisinde onlarca minerallerin yanı sıra hafif radyoaktif bileşenler de bulunmaktadır. Mide, solunum, cilt rahatsızları yaşan kişiler bu bölgeyi tercih ettiği bilinmektedir. Bölgenin şifalı sularla dolu havuzları ve tarihi çeşmeleri ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmektedir. 

Ömer Kaplıcası

ömer kaplıcaları

Şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alan Ömer Kaplıcası, adını bölgede yaşamış eski Ömer Dede isimli bir kişiden almaktadır. Bölgede, yapımının üzerinden 1 asır geçmiş ve hala kullanılmakta olan havuz büyük ilgi görmektedir.

Ömer Kaplıcasındaki termal sular, 46 ile 70 derece arasında bir sıcaklığa sahiptir ve içlerinde sodyum klorür, bikarbonat gibi mineraller barındırmaktadır. Bölgede yer alan ılıcalarda banyo tedavisi haricinde açığa çıkan gazın solunumu yöntemi de kullanılmaktadır.

Gecek Kaplıcası

Gecek Kaplıcası

Afyon merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Gecek Kaplıcası içinde, 70 dereceyi bulan sıcaklığa sahip ılıcalar jeotermal akışkan karbonhidratlı sular gurubuna girmektedir.

Bölgede bulunan termal sular, kükürtlü hidrojen gazları, sodyum klorür ve bikarbonat elementlerine sahiptir. Gecek kaplıcası, banyo tedavisinde, romatizma, eklem, kemik, kas tedavisinde ve kadın hastalıklarında yararlı olduğu bilinmektedir. 

Heybeli Termal Merkezi

Heybeli Termal Merkezi

Afyon – Konya karayolundan 12 kilometre gidildiğinde gelinen Bolvadin İlçesinde yer almaktadır. İlçe, Afyonkarahisar şehir merkezine 60 kilometre mesafede bulunmaktadır. Tarihi İpek Yolu’nun buran geçmiş olması, ilçeye farklı bir anlam kazandırmaktadır. 

Bölgedeki termal sular ortalama 55 ile 60 derece arasında değişmektedir. M.Ö. 295 yıllarında meydana gelen depremler sayesinde oluşan ılıcalar, Roma döneminde de kullanıldığı bilinmektedir. 

Hudai Termal Merkezi 

Hudai Termal Merkezi

Tarihi Frigyalılar zamanına kadar uzanan Hudai Kaplıcaları, o zamanlarda suların iyileştirme gücünün fark edilmesiyle insanlara mucize olarak sunulmaktaymış.

85 derece sıcaklıklara ulaşan sular, radyoaktivite açsından zengin elementlere içermektedir. Hüdai Termal Merkezi, şifalı suları bölgenin toprağı ile karıştırılıp çamur haline getirilmesi ve tedavilerde çamur banyosu kullanmasıyla ünlenmiştir. Termal sular, günlük maksimum 10 dakika uygulanan çamur kürlerin yanı sıra, banyo tedavisi ve içme tedavisinde de kullanılmaktadır.  

Afyon Termal Oteller Listesi

Afyon Kaplıcaları ve Sizi Bekleyen Doğal Güzellikler - termal havuz

Afyon’da bulunan termal otelleri bu yazımızda kısaca listeledik. Otelleri daha detaylı incelemek isterseniz, Sağlık Dolu Bir Tatil İçin  “Afyon Termal Oteller”  yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Ng Afyon Wellness Convention
 • İkbal Thermal Hotel & Spa
 • May Thermal Resort
 • Mcg Çakma Thermal Hotel
 • Budan Termal Otel
 • Özgül Termal Tatil Köyü
 • Gürses Termal
 • Akrones Thermal Hotel & Spa
 • Sandıklı Thermal Park Hotel
 • Korel Thermal Resort Clinic & Spa
 • Çakmak Marble Hotel
 • Ceylan Termal Sağlıklı Yaşam Köyü

Cevap bırakın