Türkiye’deki ve Dünyadaki Kaplıca Suları ve İçerikleri 

Kaplıcalar ismi sıcak su bulunan havuzlar olarak tanımlanır. Yer altından çıkan suların yer küre üzerine çıkması sonucunda bu suların etrafına kaplıcalar kurulmuştur. Bu oluşumlar da insanların hem şifa bulmaları hem de tatil yapmaları için birer avantaja dönüşmüştür. Bu nedenle dünyada olduğu kadar Türkiye’de de kaplıcalara oldukça ilgi gösterilmiştir. Kaplıcalar birçok hastalığın şifa kaynağı olarak görülmektedir.

Kaplıca suları genel olarak bir maden suyu gibi bol mineralli olduğundan şifa dağıtma özelliği önem taşır. Sıcak sular insan vücudunda rahatlama, gevşeme, ağrıları dindirme gibi etkilere sahiptir. Bu da Dünyada ve Türkiye’de birçok insanın neredeyse yıl boyunca kaplıcalara akın etmesini sağlamıştır.

Türkiye’deki ve Dünyadaki Kaplıca Suları ve İçerikleri - cascate del mulino

Dünyaca Ünlü Kaplıcalar

Dünyaca ünlü kaplıcalardan bahsedecek olursak; Japonya’da bulunan Red Hot Spring kaplıcası Kan Kırmızı kaplıca olarak bilinmektedir. Suyunda yoğun olarak demir minerali bulunduğundan rengi kırmızıdır. Amerika’da bulunan Grand Prisma kaplıcası adeta bir gökkuşağı renklerini kapsamaktadır. İzlanda’da bulunan Blue Lagoon kaplıcası İzlanda soğuğunda gerek yerli gerek yabancı turistler için ilgi odağıdır. Bu kaplıcada cilt hastalıklarına şifa bulunur. Costa Rica’da bulunan Rincon de La Vieja kaplıcasında yedi adet kaynak vardır ve ziyaretçisi hangi hastalığa çare aramaktaysa o alanı ziyaret etmektedir. Amerika’da bulunan Mammoth kaplıcaları içeriğinde karbonat barındırdığından travertenler oluşmuştur. Bu kaplıcaların genel özelliği bazıları soğukken bazıları da 70 derece sıcaklığa kadar çıkabilmektedir.

Türkiye’deki ve Dünyadaki Kaplıca Suları ve İçerikleri - blue lagoon

Türkiye’deki Kaplıcalar

Türkiye’de ki kaplıcalara gelince; Afyon Sandıklı kaplıca suları şifa amaçlı kullanılanların başında gelir. Dünyaca ünlü çamur banyoları mevcuttur. İçeriğinde bolca kükürt vardır. Kükürt özellikle cilt hastalıklarında son derece etkilidir. Ağrı’da bulunan Diyadin kaplıcaları içeriğinde mineral oranı yüksek olduğundan özellikle ruhsal tedavilerde etkilidir. Tuzla kaplıcasında sodyum oranı fazla olduğundan özellikle astım hastaları için yardımcı tedavi görevini üstlenir. Ankara Kızılcahamam’da maden suları meşhurdur. Kaplıcanın suyu içilebildiğinden özellikle mide rahatsızlıkları çekenler için etkilidir.

Hangi Kaplıcalar Hangi Özellikleri Kapsamaktadır?

Türkiye’deki ve Dünyadaki Kaplıca Suları ve İçerikleri - red hot spring

İtalya’da bulunan Cascate del Mulino kaplıca suları içeriğinde sülfür ve mineraller barındırır. Japonya’da Kanlı Gölet kaplıcalarının içeriğinde ise demir oranı mevcuttur. Hindistan’da bulunan kaplıcada da yedi farklı alan olduğundan her birinden ayrı mineral sağlanır. Yeni Zelanda’da bulunan kaplıcada suyun içeriği asidik olduğundan sıcaklık 60 dereceyi bulur.

Kaplıca Suları ve Kullanımları 

Doğal kaynak suları olan kaplıcaları vücudu iyileştirmek, yenilenmek ve şifa bulmak adına kullanılır. Fiziksel tedavinin yanı sıra ruhsal açıdan yaşanan sorunları da deyim yerindeyse onarabilir. Kaplıcalar en az üç en fazla on gün sürecek şekilde ve mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Kaplıcalar gerek tatil gerekse dinlenme amacıyla bir terapi alanı olarak da bilinir.

Cevap bırakın