SGK Kaplıca Ödemeleri Hakkında Merak Edilenler

Sosyal Güvenlik Kurumu kaplıca ödemelerinin yapılabilmesi için gerekli şartları sağlayan kişilerin tedavi, yol, refakatçi ve gündelik masraflarını karşılıyor. SGK kaplıca ödemeleri yalnızca Sağlık Bakanlığının sitesinde yer alan kaplıca listesindeki kaplıcalarda yapılan tedavi masraflarını kapsıyor. Sağlık bakanlığının işletme izni vermediği yerlerde sosyal güvenlik kurumu ödemeleri geçersizdir. Sosyal güvenlik kurumunun ödeme için anlaşmalı olduğu kaplıcalar sayılı olduğu ve kaplıca tedavisine başvuran kişi sayısı her geçen gün arttığı için boş yer bulmak için önceden başvuru yapmalısınız.

SGK Kaplıca Ödemeleri Hakkında Merak Edilenler - termal banyo

SGK Kaplıca Ödemeleri Şartları

SGK kaplıca ödemeleri için öncelikle sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor. Alınacak olan raporda mutlaka uzman doktorların onayı bulunmalı ve rapor alındıktan 15 gün içinde mutlaka tedaviye başlanılmalıdır. Raporda hastalığın tanısı, tedavinin kaç seans süreceği, tedavinin toplamda kaç gün yapılacağı mutlaka yer almalıdır. Alınan raporun geçerlilik süresi altı ay ile sınırlıdır. Altı ay içerisinde tedaviye başlanılmaz ise rapor hükmünü yitirir ve tekrar rapor için başvuru yapılmalıdır. Kaplıcaya tedaviye gidilmeden önce mutlaka raporun alındığı hastaneden kaplıcaya sevk yazısı alınmalıdır. SGK kaplıca ödemeleri sadece sağlık kurulu raporu alan kişilere ödenmektedir. Diğer kişiler kendi tedavi masraflarını ödemek zorundadır. Refakatçi masraflarınızın ödenmesi için mutlaka refakatçinin gerektiğine dair rapor da almanız gerekiyor. Refakatçi için rapor almazsanız refakatçi ücretinizi kendiniz ödemek durumunda kalırsınız.

SGK Kaplıca Ödemeleri Hakkında Merak Edilenler - termal havuz

SGK Kaplıca Tedavisi İçin Ne Kadar Ödüyor?

Sosyal güvenlik kurumu rapor olan hastalarının 21 gün boyunca kaplıca tedavi masraflarını karşılıyor. Raporu olan hastalar için günlük 15 lira gündelik ödemesi yapılıyor. Gündelik ödeme dışında hastanın kullanmış olduğu diğer materyallerin ödemesi hasta tarafından gerçekleştirilir. Kaplıca tedavisi sosyal güvenlik kurumu tarafından ödenecek hastalar tesis ile ödeme konusunda anlaşma sağlayabilir. Kaplıca tedavi ödemesi içerisinde kaplıcadaki konaklama ücretleri ödenmez. Sosyal güvenlik kurumunun ödemiş olduğu kaplıcalardan faydalanmak için önceden randevu almanız gerekiyor. Talep fazla olduğu için boş yer bulamayabilirsiniz.

Cevap bırakın