Kaplıcalar ve Yüzme Süreleri

Türkiye’de birçok yer altı suları ve kaplıcalar bulunmaktadır. Kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum gibi birçok mineralleri bünyesinde bulunduran kaplıca sularının insan sağlığına birtakım faydalarının olduğu yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar sonucunda ispatlanmıştır. Günümüzde birçok kişi kaplıcaların bu şifalı etkilerinden faydalanabilmektedir. Fizik tedavi süresince destekleyici tedavi olarak birçok kaplıca ve termal sularından yararlanılmaktadır. Ama önemli olan doktor kontrolünde bu şifalı sulardan yararlanmaktır. Çünkü bilinçsizce yapılan uygulamalar sonucunda kişilerin sağlığı olumsuz olarak etkilenebilir, faydadan daha çok zarar görebilmektedirler. Tam da bu evrede kaplıca havuzundan en verimli şekilde yarar sağlama açısından yüzme süresinin ne kadar olması gerektiği akla gelen sorulardan biri olmaktadır.

Kaplıcalar ve Yüzme Süreleri

Termal Sularda Yüzerek Tedavi Olabilirsiniz

  • Kronik romatizmal hastalıklar ve buna eşlik eden ağrı ve hareket kısıtlılığı kişilerin yaşam standartlarını oldukça düşürmektedir. Ortopedik sorunlarla birlikte görülebilecek eklem ve kas ağrılarında da kaplıcalar ile olumlu ilerleme kaydedilmektedir.
  • Birçok minerali bünyesinde barındıran bu kükürtlü şifalı sular cilt sorunlarının tedavisinde de destekleyici bir rol oynamaktadır.
  • Kalp ve damar hastalıkları bulunan kişilerin doktor kontrolü altında tansiyon gibi problemlerini kaplıca havuzlarında düzene soktukları görülmektedir.
  • Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında da kaplıca havuzlarının mineral ve kükürtlü sıcak sularından destekleyici tedavi olarak yararlanılmaktadır.
  • Sonuç olarak unutulmamalıdır ki kaplıca havuzunda maksimum 20 dakikadan fazla kalınmamalı doktorun planladığı programa mutlaka uyulmalıdır. 65 yaş ve üzeri kişiler ile hamileler ayrıca dikkatli olmalıdır.

Kaplıcalar ve Yüzme Süreleri - termal havuz

Kaplıcalar İçerisinde Ne Kadar Kalınmalı?

Kaplıca sularından beklenilen faydaları en üst düzeyde görebilmek için sanılanın aksine uzun süre bu suyun içinde kalmak doğru bir davranış değildir. Kaplıcalar içerisinde genel olarak 10- 20 dakika kalınması gerekmektedir. Bu süre insan vücudunun kaplıca suyunun içerdiği minerallerden faydalanabilmesi için yeterli bir süredir. Daha uzun süre suyun içinde kalmanın ekstra sağladığı bir kazanım yoktur. Tam tersine vücudun uzun süre maruz kalacağı yüksek sıcaklık çeşitli hastalıklara yol açabilmekte, mevcutta var olan sorunları daha da kötüleştirebilmektedir. Doktor kontrolünde günlük birden fazla kür alınabilir ama tek kür maksimum 20 dakika ile sınırlı olmalıdır.

Cevap bırakın