Kaplıcalar Hangi Yaş Aralıkları İçin Uygundur? 

Ülkemizde insanların ziyaret edebileceği çok sayıda kaplıca bulunuyor. Toplum genelinde kaplıcalara yaşlılar gideceği yönünde bir algı bulunuyor. Fakat bu algı tamamen yanlıştır. Çünkü kaplıcalara sadece hastalığı bulunan insanlar değil genç ve sağlıklı insanlar da girebilmektedir. Kaplıcalar şifalı su kaynakları olarak görüldüğünden de dönem dönem çok sayıda ziyaretçiyi bünyesinde barındıran sosyal tesisler olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle havaların soğumaya başladığı sonbahar ve kış aylarında insanlar daha çok kaplıcalara gitme tercihinde bulunuyor. Bu dönemde ortaya çıkan romatizmal hastalıklar insanların kaplıcalarda şifa aramasına neden oluyor. Kaplıcalara genellikle yaşlıların geldiği algısının yavaş yavaş kırıldığını görüyoruz. Çünkü orta yaş kesiminden birçok vatandaş kaplıcalara geliyor.

Kaplıcalar Hangi Yaş Aralıkları İçin Uygundur?  - termal havuz

Kaplıcalar aslında çocuklar, gençler, orta yaşlı bireyler ve yaşlı bireyler için uygun bir yapıda bulunuyor. Fakat bu tesislere gelen çocukların ve özellikle diğer yaş grubundaki bireylere göre daha dikkatli olmaları gerekiyor. Çocukların bu şifalı sularda zarar görme tehlikesi yaşlıların ise astım, kalp ve damar hastalıkları gibi problemler ile karşılaşmaları nedeni ile bu kişilerin kaplıcaları daha dikkatli kullanılması tavsiye ediliyor.

Çocuklar İçin Kaplıca

Şifalı su kaynaklarımız olan kaplıcalar çocuklarında gerekli mineral ve vitaminleri almasına katkı sağlıyor. Fakat bu çocukların tam anlamı ile kaplıcalardan yararlanamayacakları düşünüldüğü için çocukların ebeveynleri olmadan kaplıcalara girmesi tavsiye edilmiyor. Çocukların kesinlikle termal küvetlere ve havuzlara ailelerinin denetiminde ya da sosyal tesis görevlileri denetiminde kaplıcalara girmeleri öneriliyor.

Kaplıcalar Hangi Yaş Aralıkları İçin Uygundur? 

Gençler ve Orta Yaşlılar İçin Kaplıca

Gençlerin kaplıcaları kullanması ve bu sularda bulunan minerallerden istifade etmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Kendilerini koruyabilecek yaşta olmaları ve termal sular ile ilgili uyulması gereken kurallara riayet edebilecekleri düşünüldüğünden kaplıcalara girmesinde sakınca görülmeye yaş gurubu olarak karşımıza çıkıyor.

Gençler ve orta yaşlılar kaplıcalara en çok ihtiyaç duyan ve bu şifalı sulardan daha fazla yararlanmayı amaçlayan yaş gurubu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yaş gurubunda bulunan insanlar bel ve boyun bölgelerinde yaşadıkları problemlerden kurtulmak, günlük hayatta yaşadıkları stresten uzaklaşmak ve rahatlamak için kaplıcaları tercih ediyor. Kaplıcalardan yararlanabilecek en uygun yaş gurubunun bu yaş gurubu olduğu görülüyor.

Kaplıcalar Hangi Yaş Aralıkları İçin Uygundur? - termal banyo

Yaşlıların kaplıcalara doktor onayı ile girmeleri gerekiyor. Yaşlıların kalp hastalığı, astım hastalığı, damar hastalıkları, böbrek ve şeker hastalıkları yaşayabileceği göz önüne alındığında kaplıcalara dikkatli girmeleri tavsiye ediliyor. Bu yaş grubunun kaplıcalara kısa süreli girmesi ve yanlarında refakatçiler eşliğinde kaplıcalara girmeleri daha uygun olabilir.

Cevap bırakın