Kaplıcalar En Çok Hangi İlimizde Bulunur?

Kaplıcalar en yoğun olarak Ankara, Afyon ve Aydın’da bulunmaktadır. Kaplıcaların sayıları bu üç ilde neredeyse eşit oranlardadır. Türkiye ve dünyada en çok tercih edilen bölgeler arasında yer alan bu iller, her yıl yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlamaktadır. Hem doğal güzellikleri hem de mineralli şifalı suları ile gelen turistlerin beğenisini kazanırlar.

Kaplıcalar En Çok Hangi İlimizde Bulunur? - termal oteller

En Çok Tercih Edilen Kaplıcalar

Afyon Kaplıcaları

Sandıklı Kaplıcaları: Sandıklı kaplıcaları 62°C sıcaklığı ile kalsiyum, sodyum ve bikarbonat özellikli sularıyla gelen turistlerin tedavisini sağlar. Böbrek hastalıkları, siyatik romatizma tedavileri, kadın hastalıkları tedavileri başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisini sağlar. Banyo tedavisi, çamur tedavisi ve içme kürü ile tedavi uygulamaları yapılır.

Gazlıgöl Kaplıcası: 47 derecelik sıcaklık ile sodyum karbonatlı özelliğe sahip suyuyla tedavi eder. Romatizma hastalıkları, iltihaplı eklem ağrıları, deri hastalıkları ve kadın hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisi yapılır. İçme kürleri ile yapılan tedaviler özellikle önerilen tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Kızıl Kilise Kaplıcası: 52 dereceyi bulan suları ile sodyum, bikarbonat ve kalsiyum içeren mineralli suları ile tedavi eder. Mide hastalıkları tedavisinde kullanılır.

Ömerli Kaplıcası: 54 derecelik sıcaklığı ile demir, karbondioksit, bikarbonat ve klor suları ile tedavi eder.

Gerçek Kaplıcası: 56 derecelik sıcaklığında bulunan sülfat ve bikarbonat içeren mineralli suları ile tedavi eder. Romatizma hastalıklarında banyo tedavisi ve çamur tedavileri kullanılır.

Kızılay Maden Suyu: 18 derecelik sıcaklığı ile mide ve karaciğer rahatsızlıkları tedavi eder.

Kaplıcalar En Çok Hangi İlimizde Bulunur? - sandıklı

Ankara Kaplıcaları

Ayaş İçme Suları: Klorür, sodyum, kalsiyum ve karbonat suları ile özellikle şişmanlık hastalığının tedavisinde kullanılır.

Karakaya Kaplıcası: 31 derecelik sıcaklığı ile sodyum ve kalsiyum özellikli sularıyla tedavi eder. Özellikle kemik kırıklarında ve eklem hastalıklarında kullanılır.

Dutlu Kaplıcası: Kaplıcalar içerisinde 50 derecelik sıcaklığı ile kalsiyum ve klorür içerikli suları ile tedavi eder. Damar hastalıkları ve tansiyon hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Haymana Kaplıcası: Bikarbonat, kalsiyum ve sodyum özellikli sularıyla tedavi eder. Böbrek hastalıklarında taş ve kum dökmek için tercih edilen kaplıcalar aslında yer alır.

Büyük ve Küçük Kaplıcalar: 47 derecelik sıcaklığı ile kansızlık ve romatizma hastalıklarının tedavisinde tercih edilir.

Acısu Kaplıcası: 43 derecelik sıcaklığı ile sodyum, bikarbonat ve klorür suları ile dolaşım sistemi hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Kaplıcalar En Çok Hangi İlimizde Bulunur? - ankara

Aydın Kaplıcası

Alangüllü Kaplıcası: 62 derecelik sıcaklığı ile sodyum ve bikarbonat suları ile romatizma ve karaciğer hastalıklarında etkilidir.

Gümüş Ilıcası: 41 derecelik sodyum, bikarbonat ve klorür suları ile mide hastalıklarında etkilidir.

Kızıldere Ilıcası: 55 derecelik suları ile sinir hastalıkları ve ateşli hastalıkların tedavisinde uygundur.

Kemerli İçmecesi: 24 derecelik suları ile içerisinde tuz barındıran suları etkisi ile tedavi sağlar.

Güzelçam Kaplıcası: 19° suları ile tedavi sağlar.

Ortakçı Kaplıcası: 52 derecelik kalsiyum ve sodyum özellikli suları ile tedavi sağlar.

Kaplıcalar En Çok Hangi İlimizde Bulunur? - alangüllü

Cevap bırakın