Kaplıca Tedavisinde SGK Refakatçi Giderlerini Karşılıyor mu?

Hastalıklarına şifa bulmak isteyenlerin sıkça tercih ettikleri kaplıcalar, tedavi konusunda en ideal sonuçları vermektedir. Doğal tedavi yöntemleri arasında yer alan ve doktorlar tarafından da önerilen kaplıcalar, insanların rahatsızlığının giderilmesi konusunda oldukça yardımcı merkezlerdir. Ayrıca kaplıcaya ve termal otellerde fizik tedaviye gitmek isteyenlere özel olarak SGK hizmeti de sunulmaktadır. Bu tedaviler SGK tarafından karşılandığından insanlar rahat bir şekilde kaplıcalara gidebilmektedir. Fakat sağlık giderlerinin karşılanması için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kaplıca tedavisinde yanında refakatçi götüren kişilerin sağlık sigortaları da SGK tarafından karşılanmaktadır.

Kaplıca Tedavisinde SGK Refakatçi Giderlerini Karşılıyor mu - termal-havuz

Kaplıca Tedavisinin SGK Tarafında Karşılanması İçin Gerekli Şartlar

Kaplıca tedavisinde refakatçi giderlerinin de SGK tarafından karşılanması sonucu insanlar yanlarında refakatçi olarak başkalarını da götürebilmektedir. Yol masrafları, tedavi masrafları, gündelik giderler, refakatçi giderleri gibi birçok hizmet SGK tarafından karşılandığından, artık insanlar fazla masraf yapmadan kaplıca tedavisine gidebilmektedir. Fakat bu giderlerin karşılanması için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında; rapor almak, rapor aldıktan sonra 15 gün içinde kaplıca tedavisine başlamak,  rapor günü geçirilirse yeniden rapor almak, hastaya uygun tanının bırakılması gibi şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar sağlandığı takdirde insanların yol masrafları ve tedavi masrafları gibi giderler SGK tarafında karşılanabilmektedir. Bunun dışında 30 günden fazla kaplıca tedavisi almak isteyenlerin kurul raporu almaları gerekir. Kurul raporu sonucunda 30 ile 60 gün arasında tedavi görenlerin giderleri karşılanabilmektedir.

Kaplıca Tedavisinde SGK Refakatçi Giderlerini Karşılıyor mu

Kaplıca Tedavisinde Giderler Kısa Sürede Karşılanıyor

Kaplıca tedavisine gitmek isteyenler gerekli şartları yerine getirmeleri ve kaplıcaya başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurunun yapılması halinde yol ve tedavi giderleri SGK tarafından en kısa sürede ödenmektedir. Bunun yanı sıra gerekli şartların sağlanması ve hastanın yanında refakatçinin olması gerektiğinin uygun görülmesi sonucu, refakatçi giderleri de SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu sayede hastalar uygun görülürse daha rahat etmeleri için yanlarında refakatçi götürebilmekte ve böylece hastalar özel kaplıcalarda en uygun tedavi hizmetleri almaktadırlar. Alanında uzman doktorlar tarafından yapılan gözetimler sonucu insanlar rahatsızlıklarını bu kaplıcalar sayesinde kısa bir süre sonra üstlerinden atabilmektedirler.

Cevap bırakın