Kaplıca Tedavisi ve Konaklama Süresi

Kaplıca Tedavisi İçin Konaklama Süresi Neye Göre Belirlenir?

Yurt içinde ve yurt dışında pek çok kaplıca bulabilmek mümkündür. Kaplıcalar özellikle hastalıkların tedavisinde insanlık için büyük önem taşıyan yerlerdir. Kaplıcalarda bulunan sular, doğal kaynak sularıdır ve yer altından devamlı olarak bir döngü şeklinde kaynarlar. Kaynama noktasında olan suyun içerisindeki mikroplar yok olur. Suyun saflığı ve berraklığı, insanların sağlıklarına kavuşmaların adına etkilidir. Kaplıca tedavisi için belirli bir süre vardır. Hastalığın şiddetine bağlı olarak, konaklama sürelerinde artma veya azalma meydana gelir. Örneğin; bel fıtığı yaşayan bir insan, belinde bulunan etin sıkışması sonucunda bu hastalığa yakalanır. Omurilik sinirlerinin eti sıkıştırmasıyla birlikte zamanla ödem oluşur. Kaplıca tedavisi sayesinde bu ödem ortadan kaldırılabilir. Yaklaşık olarak bir ay boyunca, düzenli aralıklar ile suya girilmesinde fayda vardır. Derimiz gözeneklerden oluşur ve suyun temas halinde olması ile birlikte iltihaplı sıvının dışarıya akmasını sağlar. Su kaynama noktasında olunca, suyun içerisinde iltihaplı sıvı yok olur ve tekrardan temizlenir. Burada devir daim söz konusudur.

Kaplıca Tedavisi ve Konaklama Süresi - bali termal oteller

Kaplıca Suyu Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Kaplıca suları, birden fazla hastalığın iyileşmesinde etkili olabilmektedir. Bu hastalıklar kimi zaman fizyolojik içerikli olabileceği gibi kimi zaman ruhsal da olabilir. Fizyolojik açıdan incelediğimiz zaman kaplıcalar bel fıtığı ağrıları, mide ve bağırsak problemleri, kireçlenme, böbrek taşları, akciğer sorunları, astım-bronşit gibi hastalıkların iyileşmesinde yardımcı olur. Kaynamış olan suyla deri arasında etkileşim oluşur. Daha sonra, deri çeşitli reaksiyon vermeye başlar. Hastalık zamanla azalmaya başladıkça, kişi bedensel açıdan rahatlar. Bir insan fizyolojik sıkıntılar yaşarken aynı zamanda da ruhsal problemler de yaşayabilir. Aslında ruhsal sorunların birikimi, fizyolojik sorunların meydana gelmesine neden olur. Örneğin; günlük yaşamı içerisinde depresyon yaşayan bir insanın bitmek tükenmek bilmeyen baş ağrıları vardır. Sıcak su bedenin rahatlamasını sağlar ve kişi doğa ile kendisini adeta bir bütünmüş gibi hissedebilir. Bu da kişinin, ruhsal anlamda rahatlığa ulaşmasına yardımcı olur.

Kaplıca Tedavisi ve Konaklama Süresi - termal havuz

Kaplıcaların Doğa İle İç İçe Olmasının Yararı

Kaplıcalar, bulundukları ortam ile birlikte doğanın pek çok olanaklarına sahiptir. Temiz oksijeni ve suları ile insanın asıl evini meydana getirir. Doğa oksijeninin bol olması sayesinde şeker hastalığı ve baş ağrıları gibi hastalıkların şiddetini azaltır. Şeker ilacı kullanmak zorunda kalan bir insan kaplıcalara giderek doğa ile iç içe olduğunda, artık bu ilaçları kullanmak zorunda kalmayabilir.

Cevap bırakın