Kaplıca Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaplıca seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken faktörler arasında ilk sırayı kaplıcanın taşımış olduğu fiziksel ve kimyasal özellikleri alır. Kaplıca sularının kimyasal yapıları sayesinde hangi hastalığa daha iyi tedavi sağlayacağı belirlendiği için seçim yapılırken mutlaka suların kimyasal yapısına göre tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Kaplıca seçimi için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kaplıcanın hijyen kurallarına ne kadar uyup uymadığıdır. Tedavi amaçlı yapılan bu işlemlerde muhakkak hijyenik kurallara uygun olarak uygulamalar yapılmalıdır. Kaplıca seçimi yapılırken doktorun önermiş olduğu kurallara uygun olan yerler tercih edilmeli ve doktorun önermiş olduğu sıcaklık dereceleri arasında yer alan sular tercih edilmelidir.

Kaplıca Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru Kaplıca Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kaplıca seçimi yapmadan önce hangi hastalığa hangi kaplıca suyunun iyi geldiğini araştırmak önemlidir. Çünkü her kaplıca suyu her hastalığı iyileştirmez. Özellikle doktorunuzla konuşarak size uygun olan kaplıca tedavisi hakkında bilgi alabilir, araştırmanızı buna göre yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra gideceğiniz kaplıcanın  hijyen kurallarına uygun ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması da gerekir. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan listeyi inceleyerek hangi kaplıcanın onaylı kaplıca olduğunu araştırabilirsiniz.

Kaplıca Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler - termal su

Kaplıca Özelliklerinin Bölgeden Bölgeye Farklılık Gösterme Nedenleri

Kaplıca uygulamalarının bölgeden bölgeye farklılık gösterme nedenleri arasında bulunmuş olduğu toprak yapısı ve toprağın kimyasal özellikleri yer alır. Kaplıca suları yer altından çıkan kaynaklar olduğu için kaynağını yer altındaki toprak ve minerallerden almaktadır. Bu nedenle çıkan şifalı sular bulunmuş olduğu bölgenin kimyasal özelliklerini taşıyan yapıya sahiptir. Örneğin İç Anadolu bölgesinde yer alan mineralli sular bu bölgenin toprak özelliklerini taşır.

Cevap bırakın