Kaplıca Kürü Uygulaması Ne Kadar Aralıklarla Yapılmalıdır?

Kaplıcalar hastalıklar için yardımcı tedaviler olarak bilinmesine rağmen kaplıca kürü uygulamaları kesinlikle doktor kontrolünde hatta gözetiminde yapılmalıdır. Aksi takdirde tedavi yapılacak derken yaşamsal açıdan sorunlar yaşanması olasıdır. Kaplıca tedavisi uygulamasından önce ilgili hastalığın evresi mutlaka iyice incelenmelidir. Termal sulardan yararlanma biçimleri tedavi biçimlerine göre şekillenen bir durumdur. Bazı sularda banyo yapılırken bazı sularda içilerek tedavi görülür veya çamur ve buhar banyoları şeklinde de tedavi uygulaması yapılabilir. Bütün bunlar çerçevesinde kaplıcalardan yararlanma amaçları kür olarak adlandırılır.

Kaplıca kürü açık, kapalı ve kompakt kürler biçimindedir. Kapalı kür de hasta kaplıcanın ilgili kliniğinde yatarak tedavi edilir. Yani hastane koşulları gerektiren durumları kapsar. Açık ya serbest kür olanları ise hastanın bir otel nazarında tedavisini kapsar. Bu kürler de hastalığın hafif seyrettiği durumlarda geçerlidir. Kompakt kür ise aynı hastalığı yaşayan bir grubun birlikte kaplıca kürüne alınması işlemidir.

Kaplıca Kürü Uygulaması Ne Kadar Aralıklarla Yapılmalıdır - termal havuz

Kaplıca Kürü ve Avantajları 

Kaplıca kürü aslında bir insan vücudu için detoks anlamı taşır. Yani bir hastalık olsun ya da olmasın vücudun baştan aşağıya yenilenmesidir. Kişi üzerindeki negatif enerjiden kurtulur, vücudunun dinçleşmesi sağlanır.

Kaplıca Kürleri Ne Kadar Uygulanmalıdır?

Kaplıca tedavilerinin süreleri her zaman tartışmalı bir konu halindedir. Kaplıcaların kürleri detayına gelince mutlaka süreleri belirli olmalıdır. Bu kürlerin en az 10 gün en fazla 3 hafta doktor kontrolünde olması uygundur. Kaplıca kürü uygulanan tedaviye göre, hastanın genel sağlık durumuna göre ayarlanır. Kaplıcadan yararlanma gerek banyo, gerek içme olarak düzenlenir.

Kaplıca Kürü Uygulaması Ne Kadar Aralıklarla Yapılmalıdır - termal kaplıca

Banyo kürleri genelde omurga hastalarında, nörolojik hastalıklarda, eklem hastalarında, kalp dolaşım sistemi hastalarında uygulanır. 35 ila 38 derece arasındaki sıcaklıkta maden suları ile yapılan banyo kürlerinde tedavi başlanır. Banyo suyunun sıcaklığı bu aşamada en dikkat edilmesi gereken detaydır. Kaplıca suyunun sıcaklığı 40 dereceyi aşmamalıdır. Kişi sıcağa karşı tepki verir. Hasta kesinlikle tok karnına olmamalıdır. Günde en fazla 2 kez banyo kürü tavsiye edilir. Banyo süresine gelince 5 ila 25 dakika arasında değişir. Süre kür sayısı arttıkça uzatılmalıdır. Ayrıca yüzülmemeli, sabit ve dik bir şekilde oturulmalıdır.

İçme kürlerine gelince gün boyu belirlenen dozlarda ve miktarda içilmesi anlamı taşır. Oda sıcaklığında içilerek kür tamamlanır. Bu kürün avantajı, içerdiği minerallerin içilerek alındığı faydadır. İçme kürlerinde genelde kaşınma gibi yan etkiler yaşansa da bu durum bir süre sonra yok olur. Hastaların kaplıcadan hangi tip ve hangi küre bağlı yararlanacağı yaşadığı hastalık bazında şekillenir. Yararlanmak amaçsa her kürde her detay bir uzman tarafından değerlendirilmek zorundadır.

Cevap bırakın