Kaplıca Kürü Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kaplıca kürü uygulamaları tıbbi hastalıkların tedavi sürecine destek veren uygulamalardır. Kaplıca tedavileri destek amaçlı yapılırlar ve bu tedaviler sonunda hastalıkların belirtilerinin daha az hissedilmesi hedeflenir. Kaplıca kürü birkaç farklı yöntem ile yapılır.

Kaplıca Kürü Uygulaması Nasıl Yapılır? - doğal su

Kaplıca Kürü Uygulaması

Kaplıca Banyosu

Kaplıca banyosu termal havuzlar, sıra banyoları, lokal banyo aygıtları tedavi duşları ve egzersiz havuzundan oluşur. Havuza girilmeden önce duş ve ayak dezenfeksiyon kanalından geçilir. Banyo kürleri genellikle 2-4 hafta sürer. Her gün ya da gün aşırı bir kez banyo yapılmaktadır. Banyo sıklığı kaplıca doktoru tarafından ayarlanır. Banyo kürü sayısı 15-20 arasında değişir. Kaplıca tedavileri arasında en bilinen yöntem banyo kürüdür.

Çamur Banyoları

Çamur banyoları haftada iki ya da üç sefer uygulanır. Banyo süresi genellikle 20 dakika kadardır. Bir kür boyunca 10-12 kez çamur uygulaması yapılır. Çamur uygulamasının ardından hasta ılık su ile üzerindeki çamurlardan arındırılır. Ardından bir saat boyunca dinlenmesi sağlanır. Çamur banyosunun ne sıklıkta ve süre ile yapılacağına doktor karar verir.

Kaplıca Kürü Uygulaması Nasıl Yapılır? - çamur banyosu

İçme Kürleri

Su ve çamur banyolarının ardından içme kürleri gelir. İçme kürleri doğal mineralli suların belirli bir sürede, gün boyu bölünmüş dozlarda ve belirli miktarda içilmesi şeklinde tanımlanabilir. İçme kürü sırasında alınacak su miktarı vücut değerlerine göre hesaplanır. Bu hesaplama doktor tarafından yapılır ve bu dozajın üzerine çıkılmadan kür tamamlanır. Kür süresi ortalama olarak üç hafta kadar sürer.

Gaz Banyosu

Kaplıca tedavileri arasında bulunan yöntemlerden biri de gaz banyosudur. Karbondioksitli sular ile yapılan kür sırasında suyun sıcaklığı 33-35 derece arasında tutulur. 3 ila 5 hafta süren banyoda 15-20 seans yapılır. Banyonun şekli ve seans sayısı doktor tarafından belirlenir.

Kaplıca Kürü Uygulaması Nasıl Yapılır?

Solunum Yolu ile Kür (İnhalasyon)

Solunum yolu ile yapılan kürler, minerali suyun teknik gereçlerle uygun çapta partiküllere bölündükten sonra ortama salınarak solunum yolu ile alınmasıyla yapılır. Bu kür 28-31 derecelik sıcaklıklarda 5-15 dakikalık süreler halinde yapılır. Kür sırasından yüksek başlanan su sıcaklığı yavaş yavaş düşürülebilir. Bu kürün de bütün şartları doktor tarafından belirlenir.

Cevap bırakın