Çamur Banyoları Hangi Kaplıcalarda Bulunuyor?

Kaplıca denilince akla genellikle sıcak su gelir. Sıcak suların şifalı tarafları yıllar boyunca insanların hastalıkları tedavi etme amacıyla kullandıkları yöntemlerden biridir. Geçmişten gelen bu gelenek yanında, günümüzde suların şifası artık klinik olarak da tespit edilmiştir. Bu şifalı sular dışında bazı kaplıcalarda çamur banyoları da bulunur. Çamur banyoları en az su kadar şifalıdır. Hatta bazı kaplıcaların çamurları hastalıkların tedavisi anlamında farklı etkiler gösterir. Farklı kaplıcaların farklı özellikteki çamurlarının şifa verme etkileri değişiklik gösterir.

Çamur Banyoları Hangi Kaplıcalarda Bulunuyor

Çamur Banyoları Bulunan Kaplıcalar

Afyon Sandıklı Kaplıcaları

Volkanik tüf karışımlarından oluşan çamuru ile Afyon Sandıklı kaplıcaları önemli çamur kaplıcalarından biridir. İçeriğinde bulunan organik maddeler ile bu kaplıca romatizma ağrıları, cilt rahatsızlıkları, şişmanlık, kas sıkıntıları için idealdir. Ağrı giderici, kas gevşetici, rahatlatıcı etkisi bulunur.

Manisa Sart Çamur Hamamı

Manisa Sart çamur banyoları kireçlenme, iltihaplı romatizma, bel ve boyun problemleri, kırık sorunları, spor yaralanmaları, kas hastalıkları, nörolojik sorunlar için etkilidir. Çamur, vücudun sorun olan noktalarına kullanılabilir. İsteyenler tamamen çamur banyosu yaparak etkisini bu şekilde de görebilirler.

Çamur Banyoları

Balçova – Agamemnon Kaplıcaları

Bu kaplıcalar adını Troya kentine saldıran Mykene Kralı Agamemnon’dan alır. Tarih boyunca insanların şifa aramak için uğrak noktalarından birisi olmuştur. Kaplıcada bulunan çamur, kronik iltihapları, nefritler, bazı iltihaplar, romatizma sendromları, metabolizma bozuklukları ve deri hastalıklarının tedavisinde yararlı olmaktadır. Çamur banyoları dışında kaplıca suyu da içilebilir özelliğe sahiptir.

Menemen – Biliçya Ilıcası

Bu kaplıca Menemen’in kuzeybatısında bulunur. Ilıcagöl bataklığının batı kenarında suyu ile birlikte çamur tedavisi olarak uygulanır. Suyu kükürtlüdür. Çamur, romatizma, cilt hastalıkları, safra ve idrar yolu taşlarının düşürülmesinde yararlıdır.

Pamukkale Karahayıt Kaplıcaları

Pamukkale civarında bulunan kaplıcaların kollarından biri olan Karahayıt kaplıcaları, deniz yüksekliğinden 950 metre yukarıda bulunur. Kaplıcaların suyu hipertermal, hipotonik bir maden suyu özelliği taşır. Aynı kaplıca içerisinde termal çamur da bulunur. Cilt ve deri hastalıkları; tırnak ve saç sorunları, adele spazmları, kırıkların ek tedavisi, kemik erimesi ve kalsiyum eksikliği gibi sorunlarda bu kaplıcanın çamurlarından faydalanılabilir. Aynı zamanda kaplıcanın sularının içilebilme özelliği de bulunması başka bir avantaj yaratır.

Cevap bırakın