Afyon’un Tarihi ve Kaplıca Turizmi

Afyon medeniyetlerin binlerce yıl hüküm sürdüğü illerden birisidir. Arkeolojik kalıntıları ve değerli mağaraları ile tarihe ışık tutan şehirler arasında yer alır. Termal yer altı zenginlikleri, doğal güzellikleri ve peribacalarıyla turistlerin ilgi odağı olmuştur. Bu nedenle Afyon ilimiz turizm cenneti konumundadır. Son zamanlarda Afyon’da yapılan yatırımlar ve turizme yoğun ilgi nedeniyle Afyon kalkınma ve gelişme bakımından ilerlemiştir. Özellikle Afyon’da kaplıca turizmi yerli ve yabancı turistlerin yoğun talebi nedeniyle gelişerek ileri düzeylere ulaşmıştır. Afyon kaplıcaları hem kaplıca turizmi hem de tabiat güzellikleri bakımından tatil ve tedavi amaçlı seyahat etmek isteyen kişilerin tercihleri arasında yer alır. Türkiye ve dünyada sayılı kaplıca ve ılıcalara sahip yerler arasında bulunur. Bu nedenle termal turizm son yıllarda artmış ve ileri düzeylere ulaşmıştır. Afyon sahip olduğu tarihi eserleri kaplıca zenginlikleri kültür ve inanç turizmi tabiat güzellikleri ile doğu ve batıyı birbirine bağlayan köprü görevindedir.

Afyon’un Tarihi ve Kaplıca Turizmi - özgül termal havuz

Afyon’da Turizm Potansiyeline Etki Eden Unsurlar

  • Bölgede yer alan turizm merkezleri
  • Bölgenin tarıma elverişli yapısı ve kaplıca turizmi
  • Bölgenin sağlık turizmi açısından bilinirliği
  • Kültür ve tarihi turizm
  • Bölgenin doğal tabiat turizmi ve tabii güzellikleri
  • Bölgede belirli aralıklarla yapılan festival ve şenlikler
  • Bölgenin yöresel alışveriş merkezleri

Bu özellikleriyle bölgenin gelişimiyle yerli yabancı turistler tarafından tanınması artmış ve her sene artan yoğun talep ile daha fazla sayılara ulaşmıştır.

Afyon’un Tarihi ve Kaplıca Turizmi - gecek termal havuz

Kaplıca Turizmi Merkezleri

Bölgede dünyaca ünlü termal turizm merkezleri yer alır. Bu merkezler sağlık turizmi açısından ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Yerli ve yabancı turistlerin her sene ziyaret ettiği ve yoğun talep gösterdiği nadir kaplıcalar arasında yer alır. Ayrıca kaplıcalara gelen turist hem tatil hem de tedavi amaçlı konaklama fırsatı bulabilmektedirler. Birçok hastalığın tedavisinin yapıldığı merkezlerde özellikle romatizma hastalıkları, eklem hastalıkları, iltihaplı kadın hastalıkları, böbrek hastalıkları, idrar yolu hastalıkları, metabolizma hastalıkları, kalp hastalıkları ve tansiyon hastalıkları gibi birçok önemli hastalığın tedavisi yapılır. Hem ruhen hem de bedenen arınma sağlayan termal merkezler strese bağlı depresyon belirtilerinin de tedavi edilmesinde etkilidir. Afyon bölgesinde yer alan ve turizm bakanlığı tarafından kaplıca turizmi merkezi olarak ilan edilmiş yerler arasında Gazlıgöl, Sandıklı gibi önemli merkezler bulunmaktadır.

Cevap bırakın