Afyonkarahisar Termal Turizmi

Termal Turizminin Gelişimi

Bundan 20 yıl önce Afyonkarahisar şehrinde sadece 8 termal su merkezi bulunmaktayken bugün 40 adet toplam tesis sayısı mevcuttur. Tesis sayısının bu kadar hızlı artması sayesinde bölgeye gelen ziyaretçi sayısında da ciddi artış görülmüştür. Önceleri sadece bölge halkının yararlandığı Afyonkarahisar kaplıcaları bugün ulusal hatta uluslararası arenada bilinen ve istifa edilen bir sağlık merkezi haline gelmiştir. Son 20 yılda yatak sayısının 4 katına çıkması Afyonkarahisar ilimizin termal turizm alanındaki gelişimini ve geleceğe dair gideceği noktaları bizlere göstermektedir.

Afyonkarahisar Termal Turizmi - termal oteller

Konaklama Tesisleri

Yatak sayısının artması veya termal tesis sayılarının çoğalması bir ilin bu sektörde ileri gittiğini direkt olarak göstermemektedir. Önemli olan Afyonkarahisar ilimizde olduğu gibi bu tesislerin sayısı ile beraber niteliklerinin de artması gerektiğidir. Bu sayede ancak modern çizgiler yakalanabilir ve tesislerimiz sadece bölge insanına değil tüm dünyaya hizmet verebilecek seviyeye yükselebilir. Bugün Afyonkarahisar termal tesisleri etrafında eğlence mekanları, yeme-içme için leziz lokantalar ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarını giderebileceği avm gibi imkanlar bulunmaktadır. Afyonkarahisar ilimizde bugün 5 adet 5 yıldızlı kaplıca oteli bulunmaktadır, bu günümüzde hiçbir şehirde olmayan bir imkandır. Termal turizm sektörünün giderek geliştiği Afyonkarahisar ilimizde elbette her şey bir saat gibi işlemiyor, bu tesislerin eksik yanları da bulunmakta.

Afyonkarahisar Termal Turizmi - otel

Konaklama yönünde çok ivme kazanmış olsa da Afyonkarahisar termal tesislerinin büyük bölümünde nitelikli insan sorunu yaşanmaktadır. Özellikle sağlık çalışanlarının sayısının az olması, gelen ziyaretçilerin sağlık açısından bu tesislerden yeterli miktarda istifa edemedikleri  manasına gelmektedir. Konaklama olarak çok verimli olsa da tedavi merkezi olma yönünde hala atılması gereken adımlar bulunmaktadır.

Afyonkarahisar Termal Turizmi - termal-havuz

Havaalanı

Merkeze sadece 50 km uzaklıkta olan Afyonkarahisar havalimanı bölgenin daha çok ziyaretçi alması açısından çok önemli bir konumdadır. Özellikle yurt dışından gelen ziyaretçi sayısı havaalanı kurulduktan sonra kat ve kat artmıştır.

Cevap bırakın