Afyonkarahisar Kaplıcaları ve Faydaları

Termal sağlık turizminin adeta başkenti olan Afyonkarahisar kaplıcaları bu alanda ülkemizdeki en önemli merkezlerden birisidir. Termal sularının mineral açıdan zengin olması ve su sıcaklıklarını tam ideal seviyede olmasıyla Afyonkarahisar adeta bir termal turizm cennetine dönüşmüştür. Aynı zamanda ulaşım imkanları da son derece elverişlidir. Yerli ve yabancı turistlerin konforlu bir şekilde kalabilecekleri konaklama imkanları ve bu konaklama alanları etrafındaki gelişmiş ilçe merkezleri bölgenin cazibesini artırmaktadır.

Bölge kaplıcalarında yeterli sayıda uzman ve hekimin bulunması da sağlık turizmi açısından Afyonkarahisar kaplıcalarının değerini ortaya koymaktadır. Termal kür imkanlarının bulunduğu Afyonkarahisar birçok ilimizin kesişme noktasında olduğu için yerli turistlerin en çok tercih ettiği kaplıcalara ev sahipliği yapmaktadır.

Afyonkarahisar Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Kaplıca Yeterliliği

Afyonkarahisar daha doğudaki veya batıdaki illerimiz ile aynı kaplıca özelliklerine sahip olsa dahi bu bölgede insan akışından dolayı kurulan tesisler daha geniş ve yüksek yatak sayısına sahiptir. Merkez ilçede bulunan kaplıcaların haricinde en bilindik kaplıcaları İhsaniye, Bolvadin ve Sandıklı bölgelerinde bulunmaktadır.

Afyonkarahisar Kaplıcaları ve Faydaları - oda

Afyonkarahisar Kaplıcaları Özellikleri

Şehrin neredeyse her toprağından sıcak su çıksa da bu suların çoğu termal turizm tesislerinde kullanılabilecek özelliklere sahip değillerdir. Termal su olma kriterlerini taşıyan ve tesisleşmiş beş bölgesi bulunan Afyonkarahisar’daki bu tesisler oldukça modern ve dünyada dahi ün yapmış şifa merkezleridir. Afyonkarahisar merkez ilçesinde Ömer ve Gece kaplıcaları bulunmaktadır. Şehirde bulunan diğer kaplıcalar ise Sandıklı Hüdai kaplıcası, Bolvadin Heybeli kaplıcası ve İhsaniye Gazlıgöl kaplıcasıdır. Tüm bu kaplıcaların yatak sayıları oldukça yüksek olup uygun iklim şartları sayesinde yılın her gününde hizmet sağlamaktadırlar.

Afyonkarahisar Kaplıcaları ve Faydaları - havuz

Kaplıca Faydaları

Afyonkarahisar kaplıcaları içerdiği zengin mineraller ve su sıcaklıkları ile nörolojik, mide, sinir, romatizmal ve ruhsal bir çok hastalığın devasını içinde saklamaktadır.

Cevap bırakın