Afyon Kaplıcaları ve Görülmesi Gereken Yerler

Afyon, kaplıcaları ile olduğu kadar tarihi mekanları, turistik yerleriyle de oldukça gelişmiş bir gezi ağına sahiptir. Yani yolunuz Afyon’a düşerse sadece kaplıcalarını değil, birçok mekanı gezerek farklı yerleri keşfedebilirsiniz. Müzeleri oldukça dikkat çekmektedir. Tarihi müzelerin varlığı ile ziyaretçilerine farklı duygular yaşatmaktadır. Tarihi kaleleri de yine görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Camileri, kervansarayları, kilise ve manastırları da ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Farklı dini kültürlerin bir arada yaşandığı ve bu yapılara önem veren Afyon, dikkat çeken ibadet yerleri ile ziyaretçilerine her konuda hitap etmektedir. Mağaraları ve doğal parkları ile de dikkat çeken bir bölgedir. Afyon kaplıcaları dışında buraları da mutlaka görmelisiniz.

Afyon Kaplıcaları ve Görülmesi Gereken Yerler - ihsaniye göğüş vadisi

Afyon Kaplıcaları ve Özellikleri

Sağlık turizmi olarak bilinen kaplıcalar son yıllarda oldukça ilgi görmektedir. Birçok insan yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle kaplıcalara gitmekte, hastalıklarına şifa aramaktadır. Bu kaplıca sularının içerisinde mineraller bulunur. Bu termal sular son derece faydalı sulardır. Çamur banyoları, sıcak su kaynakları, termal kaynaklar, çamurlar ve sularla yapılan kürler birçok hastalığa çare olmaktadır. Bu hastalıkların başında romatizmal hastalıklar gelmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda artan romatizma sorununu büyük oranda ortadan kaldırmaktadır. Bunun dışında solunum yolu hastalıkları için de çok faydalıdır. Solunum yollarının açılmasını sağlayan bu şifalı sular, insanların daha rahat nefes almasını sağlar. Ayrıca çeşitli cilt hastalıklarının tedavisi içinde kaplıcalardan faydalanılmaktadır.

Afyon Kaplıcaları ve Görülmesi Gereken Yerler - dokimaia antik kenti

Afyon, kaplıca sularının çok olduğu bir şehirdir. Sularının özelliklerinden dolayı da birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Afyon kaplıcaları sularının içerisinde sodyum bulunmaktadır. Bu da bu suları diğer kaplıca sularından ayırmaktadır. Bunun dışında içerisinde bulunan bikarbonat ve sodyum sülfür suların şifasını en üst düzeye taşımaktadır. Cilde hiçbir zarar vermeden doğal nem dengesini korumaktadır. Bunun nedeni ise PH değeri oldukça yüksektir. Afyon kaplıcaları termal sularının en büyük özelliklerinden birisi de birçok kadın hastalığına da deva olmasıdır. Burada bulunan termal suların içerisinde karbondioksit bulunmaktadır. Buda kan dolaşımı için oldukça faydalıdır. Egzamadan sedef hastalığına kadar birçok hastalığa da iyi gelmektedir.

Cevap bırakın