Afyon Kaplıcaları ve Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar, Türkiye’nin birçok ilini birbirine bağlayan önemli şehirlerden bir tanesidir. Bununla beraber tarihi ve doğal güzellikleri ile de pek çok yerli ve yabancı turistin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Aynı zamanda ülkemizin en önemli kaplıcaları buradadır. Afyon kaplıcaları şifalı yer altı kaynak sularının pek çok hastalığa iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Afyon’da Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar Kalesi

Afyonkarahisar’da bulunan Karahisar kalesi merkezin tam noktasında bulunmaktadır. 226 metre yüksekliğe sahip bir kayanın üzerine inşa edilmiştir. Kalenin üzerine çıktığınız zaman ayaklarınızın altında tüm Afyon’un muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Afyon Kaplıcaları ve Gezilecek Yerler - afyon kalesi

Ulu Cami

1272- 1277 yılları arasında Sahip Ata Nureddin Hasan tarafından inşa ettirilen Ulu Cami diğer camilerden farklı bir özelliğe sahiptir. Caminin içinde ahşaptan yapılmış 40 adet direk bulunmaktadır. Aynı zamanda camide Osmanlı taş işçiliğini de görebilirsiniz.

İmaret Camii

1472 yılından beri var olan, Afyon’un en önemli camilerinden biridir. Eşsiz güzelliği ve tek şerefeli minaresiyle göz kamaştırmaktadır.

Başkomutan Tarihi Milli Parkı

Tarihimiz için çok önemli olan bu yer hem tarihi açıdan hem de görkemli güzelliği ile göz doldurmaktadır.

Afyon Kaplıcaları ve Gezilecek Yerler - Başkomutan Tarihi Milli Parkı

Kurt İni Mağarası

Afyon Sandıklı’da bulunan bu mağara merkeze 34 km uzaklıktadır. Yeşillikler ve ormanlar arasında bulunan mağara gizemli yapıtlar arasında yer almaktadır.

Avdalas Kalesi

Bizans döneminden kalmış, çok odalı ve çok katlı olan bir yerdir. Ayazini Köy’ü içerisinde yer almaktadır. Mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Afyon Kaplıcaları

Ömer Kaplıcası

Afyon Kaplıcaları ve Gezilecek Yerler - ömer kaplıcası

Afyon kaplıcaları içerisinde yer alan Ömer kaplıcası Afyonkarahisar’ın ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu kaplıcanın suyu çok önemli bir şifa kaynağı olarak bilinir. Ömer kaplıcası suyunun içerisinde kurşun, magnezyum, baryum, demir arsenik, krom, bakır, flüorür, sülfat, nitrat, karbondioksit, çinko bulunmaktadır. Birçok hastalığa iyi geldiği de bilinmektedir. Ömer kaplıcası;

  • Romatizma
  • Eklem Ağrıları
  • Bağırsak
  • Bronşit
  • Kısırlık ve
  • Mide hastalıklarına iyi gelmektedir.

Gazlıgöl Kaplıcası

Gazlıgöl kaplıcası her yıl sonbahar ve kış aylarında ziyaret edilen, zengin termal su kaynağı olan bir kaplıcamızdır. Aynı zaman da Kızılay maden suyunun kaynakları arasında yer almaktadır.

Afyon Kaplıcaları ve Gezilecek Yerler - gazlıgöl kaplıcası

Cevap bırakın